18 lipca 2011

Grybów - ogólne informacje

Grybów jest miastem położonym w województwie małopolskim. Stanowi naturalne centrum kulturalne i gospodarcze dla otaczających je gmin wiejskich.
Początki miasta sięgają okresu średniowiecza kiedy to w roku 1340 król Kazimierz Wielki wybrał stosunkowo dobrze rozwiniętą osadę na południowych rubieżach państwa polskiego i nadał jej nazwę GRYNBERG - miasto zielonych wzgórz. Akt lokacyjny (miasto utworzone na prawie magdeburskim), wręczył mieszczaninowi sądeckiemu Hanko, znany patrycjusz krakowski - Wierzynek.
Krzyżowały się tu liczne drogi handlowe na Ruś i w stronę Węgier, rozwijał się handel i przemysł sukienniczy, produkowano saletrę i wapń.
W okresie długoletniej historii Grybów przeżywał okresy rozkwitu i upadku. Miasto parokrotnie płonęło ale był również okres, kiedy stanowiło siedzibę powiatu rozciągającego się od Krynicy aż po granice ziemi ciężkowickiej.
 
Widok z wieży koscioła. W kierunku Stróż, wiosna 2008Odwiedzali ten teren Kazimierz Pułaski, Wincenty Witos, Artur Grottger, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer. Przejeżdżał przez miasto na swojej Kasztance - Józef Piłsudski. W okresach rozbiorów Polski odwiedził je Cesarz Franciszek Józef I a książę austriacki Hosch wybudował w miejscu dawnego zamku dworek, który do dzisiaj ozdabia swoją architekturą centralną część Rynku.
W okresie II wojny światowej miasto w większości zostało zniszczone. Z czasów dawnej świetności pozostały:
  • pochodzące z XVII wieku modrzewiowa plebania i kamienica Rynku,
  • wybudowany w stylu neogotyckim Kościół,
  • objęty ochroną konserwatorską układ architektoniczny rynku z kamienicami z XIX wieku,
  • zabytki sakralne i obrazy znajdujące się w Muzeum Parafialnym.
Grybów położony jest nad rzeką Białą wśród tzw. Gór Grybowskich, stanowiących północno-zachodnią, zewnętrzną strefę Beskidu Niskiego. Obecnie miasto zajmuje 17 km2 powierzchni i liczy około 6,4 tys. mieszkańców.
 
Widok z wieży koscioła. Rynek w Grybowie, wiosna 2008Walory krajobrazowe oraz gospodarność mieszkańców stanowią niekwestionowane jego atuty. One to właśnie sprawiły, że w latach siedemdziesiątych XX wieku był Grybów dwukrotnie Wicemistrzem Gospodarności w skali ogólnopolskiej.
Zarówno położenie na  licznie krzyżujących się szlakach komunikacyjnych jak i rolniczo-przemysłowy charakter sprawiają, że dobrze rozwija się tutaj handel i rzemiosło, a należycie przygotowane i uzbrojone tereny stwarzają dogodne możliwości inwestycyjne. Przyszłych inwestorów którzy chcieliby rozpocząć działalność na tym terenie, powinna zachęcać przychylna postawa władz samorządowych, otwarta na wszelkie kontakty gospodarcze.
Już w chwili obecnej, w tak małym mieście prowadzi działalność ponad 300 firm dla których zapewniamy dostęp do wszystkich mediów niezbędnych dla rozwoju działalności.
Jako jedna z pierwszych gmin przeprowadziliśmy pełną prywatyzację służby zdrowia a liczba personelu medycznego przewyższa przyjęte dla tego typu miejscowości wskaźniki. Reforma oświaty nie tylko przebiegała bez zakłóceń ale przyczyniła się do wzmocnienia organizacyjnego szkół. Na terenie miasta działają: przedszkole, dwie szkoły podstawowe, gimnazjum oraz dwie szkoły średnie. Procent osób z wyższym wykształceniem jest stosunkowo wysoki.
Panorama Grybowa w kierunku północnym, lato 2005Aktualna polityka gospodarcza miasta jest w znacznej mierze nastawiona na działania proekologiczne. Prowadzone inwestycje mają na celu uzupełnienie tych niedostatków ochrony środowiska, które cechują jeszcze wiele gmin w Polsce. Nadmienić jednak trzeba że znaczna część działań związanych z ochroną powietrza i przyrody została już wykonana.
Działalność proekologiczna nabiera szczególnie istotnego znaczenia, gdyż naturalne warunki krajobrazowe i przyrodnicze dają możliwość prężnego rozwoju turystyki we wszystkich jej formach. Sąsiedztwo, tak znanego uzdrowiska jak Krynica i liczne szlaki turystyczne są  dodatkowymi  walorami przyciągającymi turystów.
Możliwości inwestowania w tej dziedzinie są bardzo szerokie a przyszli inwestorzy mogą liczyć na przychylność i współpracę władz samorządowych.
Lokalny samorząd dba o zapewnienie należytej informacji dla mieszkańców i jawność podejmowanych działań. Od dziewięciu lat ukazuje się gazeta lokalna "Kurier Grybowski". Zamieszczane są w niej materiały dotyczące życia regionu, decyzji Rady, działalności inwestycyjnej, kulturalnej, sportowej i innych inicjatyw. Od roku 2002 Urząd Miejski w Grybowie posiada wdrożony system zarządzania jakością ISO 9001:2001.
 
Dwór Hoscha. W tle kościół parafialny, wiosna 2007
Zapraszając do odwiedzenia ziemi grybowskiej, chciałbym zapewnić, że znajdą tutaj Państwo wiele atrakcyjnych miejsc pod względem urbanistyczno-architektonicznym, muzealnym, przyrodniczym i turystycznym. Liczne i ciekawe szlaki turystyczne prowadzą w góry, do granicy państwowej ze Słowacją, do pięknych uzdrowisk górskich Krynicy, Wysowej i Kamiannej. Skrzyżowanie szlaków komunikacyjnych w tym również leżący w pobliżu miasta węzeł kolejowy, zapewniają dogodny dojazd. 
Wszystkim turystom odwiedzającym nasze piękne miasto życzymy miłego i udanego wypoczynku. Jednocześnie zapraszamy wszystkich chętnych i zainteresowanych do inwestowania i udziału w przedsięwzięciach związanych z rozwojem gospodarczym, handlowym i turystycznym miasta.
Burmistrz Miasta Grybów
mgr Piotr Piechnik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Stary Sącz

Pierwsza wzmianka na temat Starego Sącza datowana jest na rok 1257, kiedy to książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy zapisał...