18 lipca 2011

Wysowa Zdrój - ogólne informacje

Wysowa Zdrój położona w dolinie rzeki Ropy, na wysokości ok. 550 m npm. Otaczają ją góry Beskidu Niskiego ze szczytami: Ostry Wierch (938m npm.), Cigielka (807m npm.), Jawor (720m npm.) Wysota (788m npm.), Jaworzynka (869m npm.), Kozie Żebro (847m npm.) i Gródek (712m npm.). Góry te pokrywają stare bukowo - jodłowe lasy, które wpływają na specyficzny mikroklimat uzdrowiska. Skarbem Wysowej są naturalne źródła wód leczniczych Franciszek, Józef, Henryk, Aleksandra , których ogólnodostępne ujęcia znajdują się w Parku Zdrojowym w centrum miejscowości.
    Większość wysowskich wód mineralnych to szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowe oraz węglowodanowo-sodowo-wapienne. Na bazie tych wód w Wysowej produkuje się znakomitą wodę mineralną "Wysowianka".
W uzdrowisku leczy się choroby układu oddechowego, pokarmowego oraz moczowego. W sanatoriach "Biawena","Glinik"oraz w Zakładzie Przyrodoleczniczym można skorzystać z całej gamy zabiegów od kąpieli mineralnych, masaży, okładów borowinowych po zabiegi laserowe czy psychoterapię, muzykoterapię i ziołolecznictwo oraz hipoterapię. W Szpitalu Uzdrowiskowym "Beskid"działa oddział hemodializy. Niebawem przy sanatorium "Biawena" powstanie również kryty basen rehabilitacyjny oraz komora solna w Zakładzie Przyrodoleczniczym "Uzdrowiska Wysowa"S.A.
    Pobyt w Wysowej to również doskonała okazja do poznania unikatowej roślinności i bogactwa świata zwierzęcego. W pobliskich lasach bytują: nadobnica alpejska, czarny bocian, bóbr, wydra, pojawia się także niedźwiedź, wilk i ryś. Można tu zbierać zioła i grzyby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Stary Sącz

Pierwsza wzmianka na temat Starego Sącza datowana jest na rok 1257, kiedy to książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy zapisał...