18 lipca 2011

Szlaki Rowerowe Gminy Czchów



 
Trasa zachód - 26 km

    Wycieczkę proponujemy rozpocząć od Czchowa. Malowniczy ryneczek w kształcie czworoboku otoczony domami z podcieniami budowanymi na wzór wcześniej istniejącej architektury XVIII-, XIX-wiecznej. Warto zobaczyć XIV-wieczny kościół gotycki z białego kamienia (Alba Eclesia). W nawie głównej kościoła znajdują się romańskie malowidła ścienne przedstawiające sceny z życia Matki Bożej i Chrystusa (Via Crucis) – wg Zygmunta Łakocińskiego – jedne z najstarszych w Europie. W samym rynku – figura św. Floriana, u stóp romański lew kamienny. Oprócz tego drewniana figura św. Jana Nepomucena. Ul. Basztową można zejść do kościółka św. Anny – XVII w. oraz podejść pod wzgórze zamkowe – na wzgórzu XIII-, XIV-wieczna baszta z dobudowanym budynkiem strażnika. Wewnątrz wieży wejście widokowe na szczyt. Trasa rowerowa z rynku w Czchowie wiedzie przez Tymową – tu warto zobaczyć pięknie utrzymany dwór (zamieszkały), zabudowania dworskie oraz park (podjazd drogą za remizą strażacką), ponadto drewniany kościół XVIII-wieczny z tzw. sobotami. W tymowskich lasach znajduje się rezerwat florystyczny „Bukowiec”. Dalej trasa rowerowa biegnie przez Tworkową, gdzie można podziwiać piękne widoki na całą okolicę. Następnie przez Jurków (miejsce styku głównych dróg komunikacyjnych Kraków – Tarnów – Nowy Sącz), przy rondzie znajduje się XVII-wieczny kościółek modrzewiowy i z powrotem do Czchowa. Wzdłuż całej trasy podziwiać można malownicze widoki (częściowo oznakowane punkty widokowe).
Baza gastronomiczna przy trasie - Zajazd „Zagłoba” w Jurkowie, tel. (0) 146 842 110
 
Trasa północ - 16 km
 

    Wycieczka zaczyna się w Czchowie, gdzie proponujemy zobaczyć gotycki kościół i zwiedzić Basztę - pozostałość średniowiecznej warowni. Trasa wiedzie na Trawniki - tu warto zatrzymać się przy kaplicy słynącego łaskami Pana Jezusa Miłosiernego, następnie trasa zbiega w dół na Zaporę – tu zapora wodna i piękny widok na Jezioro Czchowskie. Przez most na zaporze trasa prowadzi rowerzystów do Piasków-Drużkowa (przy trasie Dwór Krassuckich zaadaptowany na Szkołę Podstawową). Dalej trasa biegnie grzbietami wzniesień Habalina i Głowaczka (również zielony szlak turystyczny) i zjeżdża pod stanicę harcerską (baza noclegowa) i przeprawą promową przez Dunajec rowerzyści wracają do Czchowa. Trasa jest urozmaicona i malownicza.
W Czchowie Zaporze znajdują się obiekty przeznaczone na bazę noclegową:
- Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Łaziska” – wysoki standard, tel. (0) 146 843 110
- Ośrodek Wczasowo-Wędkarski „Głowatka” – tel. (0) 146 636 141
- Ośrodek Wypoczynkowy „Temida” – tel. (0) 146 636 063
Pola namiotowe: Czchów Zapora i Piaski-Drużków.
Baza gastronomiczna:
- Czchów Zapora - kompleks rozrywkowy "Akropol"; tel. (0) 146 843 026
- Grill Bar, sezonowo Bar "Pod Sosną" naprzeciw przystani wodnej
 
Trasa południe - 19 km
 
    Także ta trasa rozpoczyna się w Czchowie i przebiega przez Trawniki, Będzieszynę, gdzie znajduje się piękny punkt widokowy na Jezioro Czchowskie, Wytrzyszczkę – tu nowo odrestaurowany zamek Tropsztyn – właściciel prywatny. Z Wytrzyszczki trasa wraca na Kozieniec i zjeżdża kończąc się w Czchowie. Po drodze można podziwiać malowniczy krajobraz, kaplicę Pana Jezusa Miłosiernego na Kozieńcu. Zachęcamy do przeprawienia się promem przez Dunajec z Wytrzyszczki do Tropia i zwiedzenia zabytkowego Kościoła z X w. otoczonego kamiennym różańcem i Pustelni św. Świerada w Tropiu. Szlak zielony Przez gminę Czchów przebiega fragment zielony szlaku turystycznego (23 km). Wiedzie przez Piaski-Drużków obok Stanicy Harcerskiej przez prom do Czchowa, a następnie na Machulec, Trawniki, Śpilówkę i dalej przez Wojakową (gm. Iwkowa) w kierunku Rajbrotu (gm. Lipnica Murowana).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Stary Sącz

Pierwsza wzmianka na temat Starego Sącza datowana jest na rok 1257, kiedy to książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy zapisał...