18 lipca 2011

Rabka Zdrój - informacje


Fot.Marek & Ewa Wojciechowscy
RABKA ZDRÓJ (500 - 560 m n.p.m.) jest miastem uzdrowiskowym położonym w województwie 
małopolskim, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych (tj. "zakopianka" droga z Krakowa do Zakopanego oraz droga do Nowego Sącza i Bielska). Leży na pograniczu Beskidu Wyspowego i Gorców, u ujścia potoków Poniczanki i Słonki do Raby. Miasto cechuje się łagodnym mikroklimatem, małą ilością słabych wiatrów, niewielką ilością opadów i dużym nasłonecznieniem. Latem brak nadmiernych upałów, zimą dużych mrozów, bardzo dobre warunki solarne, suche powietrze, brak mgieł, duża ilość lasów sprzyjają leczeniu i rehabilitacji dzieci. Znajdują się tu źródła solanek, nowoczesne bazy lecznicze, jest to doskonałe miejsce do wypoczynku a dogodne położenie umożliwia organizowanie wycieczek (Zakopane ok. 40 km, Kraków ok. 65 km, Morskie Oko ok. 60 km, Spływ Dunajcem ok. 50 km).
Pierwsze wzmianki o Rabce pojawiły się w 1254r. w dokumentach Bolesława Wstydliwego, kiedy to wieś była własnością Zakonu Cystersów ze Szczyrzyca. Wówczas warzyli sól z tutejszych źródeł o czym wspomina kronikarz Jan Długosz w swoim dziele. O eksploatacji źródeł soli mogą świadczyć do dziś zachowane nazwy miejscowe /np.: Słone, rzeka Słonka czy też Zasłone/. Dopiero w 1364r, po 110 miała miejsce lokalizacja wsi, gdzie Kazimierz Wielki nadał Mikołajowi z Ujścia przywilej lokowania wsi pomiędzy rzekami Rabą, Słonką, Łętownią i Kasinką. W pierwszej połowie XVI wieku Rabka przeszła w posiadanie rodziny Jordanów herbu Trąby. I tak w 1557 roku kasztelan Spytek Jordan założył parafie a 6 lat później ufundował pierwszy drewniany kościół. W 1858 roku na prośbę właściciela Rabki / był nim wówczas Julian Zubrzycki/ profesor Józef Dietl przeprowadził badania, które wykazały, iż solanki rabczańskie są jednymi z najsilniejszych wód jodowo-bromowych w Europie. Julian Zubrzycki przyczynił się do budowy uzdrowiska, oczyszczenia źródeł jak również budowę pierwszych pensjonatów o architekturze uzdrowisk szwajcarskich. W1864 otwarte zostało uzdrowisko, a w 1887 pierwszy w Polsce i trzeci w Europie Zakład Leczenia Dzieci Skrofulicznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Stary Sącz

Pierwsza wzmianka na temat Starego Sącza datowana jest na rok 1257, kiedy to książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy zapisał...