15 lipca 2011

Nowy Targ


Nowy Targ (pełna nazwa: Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ, niem., Neumarkt słow. Nový Targ) – miasto i gmina, w województwie małopolskim, siedziba powiatu nowotarskiego. Główny ośrodek handlowy, komunikacyjny i przemysłowy Podhala. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa nowosądeckiego.
Nowy Targ, potocznie zwany przez górali Miastem jest historyczną stolicą Podhala. W okresie lokacyjnym miasto nosiło nazwę niem. Neumarkt, zaś w okresie zaboru austriackiego było nazywane przez miejscowych Żydów jid. Neimarkt.
Według danych z 31 grudnia 2009  miasto liczyło 33 333 mieszkańców i jest największym miastem Podhala.

Historia 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Początki

Początki osadnictwa na terenach dzisiejszego Podhala sięgają XIII w., kiedy to z opactwa w Jędrzejowie przybyli tu cystersi. Założyli klasztor w Ludźmierzu, a w 1254 r. Bolesław Wstydliwy zezwolił im na zakładanie nowych osad.

Już w 1233 r. wymieniana jest leżąca w tym miejscu osada o nazwie Stare Cło (Antiquum Theoloneum) lub Długie Pole. Była ona prawdopodobnie położona na prawym brzegu Białego Dunajca, na wschód od obecnego centrum miasta. Osada została założona przez cystersów ze Szczyrzyca, a lokowana na prawie niemieckim (magdeburskim) w 2. połowie XIII w. miała komorę celną przy szlaku handlowym ze Śląska na Węgry, którym wywożono sól i ołów, a sprowadzano wino. Jeszcze w 1338 r. znajdował się tam oddzielny kościół św. Leonarda, a sołtysem w tym czasie był człowiek o imieniu Günter. Według źródeł historycznych z XVII w. osada Nowy Targ (Novum Forum) została zniszczona przez Tatarów w 1287 r. Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii, a zarazem Nowego Targu (lokowanego na prawie niemieckim) pochodzi z 1326 r. Po dojściu do władzy Kazimierz Wielki przejął własności cystersów. W ten sposób Nowy Targ, jak i całe Podhale, stał się w 1335 r. własnością królewską i tak zostało aż do rozbiorów. W 1337 zadecydowano o przeniesieniu miasta, w 1346 połączono go z leżącą niedaleko osadą Stare Cło, a Kazimierz Wielki nadał powtórny przywilej lokacyjny (22 czerwca). W ten sposób powstało nowe miasto z rynkiem i kościołem parafialnym (św. Katarzyny). Miasto zostało lokowane między Białym i Czarnym Dunajcem na 150 łanach frankońskich, które wcześniej należały do miejscowości Nowy Targ i Stare Cło. Zasadźcą był Dytrych, syn Dytrycha Szyi. Parafię w Starym Cle w 1350 r. przyłączono do parafii nowotarskiej, a od 1354 wymieniane są jako połączone.



Przywileje królewskie


Miasto, jako ważny ośrodek handlowy znajdujący się blisko granicy z Węgrami, otrzymywało od królów polskich wiele przywilejów. Dzięki temu mógł rozwijać się handel i rzemiosło. Król Kazimierz Wielki zwolnił nowotarżan od płacenia cła krakowskiego, a także pozwolił na organizowanie corocznego jarmarku na 25 XI (św. Katarzyny), który trwał osiem dni. W 1487 r. Kazimierz Jagiellończyk potwierdził dotychczasowe prawa miasta, nadał mu prawo magdeburskie i usunął ciężary prawa polskiego, a także ustanowił drugi jarmark w dniu 25 VII (św. Jakuba) oraz nadał przywilej organizowania czwartkowego targu, który odbywa się do dzisiaj. W 1494 r. Jan Olbracht potwierdził prawa i przywileje miasta. W 1521 r. Zygmunt Stary pozwolił wójtowi pobierać myto na drodze prowadzącej na Węgry przez Orawę w wysokości jednego grosza polskiego od wozu i denara od konia, w zamian za naprawianie dróg i mostów. Od 1533 r. obcy kupcy nie mogli omijać miasta. Zwolniono wójta od świadczeń dla wojska. Zygmunt Stary pozwolił spółce, w której członkiem był Jan Burian z Nowego Targu poszukiwać metali w Karpatach i na Spiszu, a 1588 r. podobny przywilej nadał Zygmunt Waza. Wcześniej, w 1576 r. Stefan Batory potwierdził statut cechu rękodzielników. Od 1593 r. miasto miało prawo składu soli, ołowiu i śledzi, a od 1603 r. też wina. W 1613 r. Zygmunt Waza potwierdził statut cechu zbiorowego Nowego Targu. Król Jan Kazimierz wprowadził trzeci jarmark w Niedzielę Białą (pierwsza niedziela po Wielkanocy). Ostatni przywilej, pozwalający na organizowanie dwunastu jarmarków w roku, nadał król Stanisław August Poniatowski w 1772 r., gdy miasto było już pod obcą administracją.
 

Okres Rzeczypospolitej szlacheckiej

Pierwszymi wójtami Nowego Targu byli potomkowie zasadźcy Dytrycha. W 1424 r. wójt Mikołaj sprzedał wójtostwo staroście nowotarskiemu Ratułdowi. On i jego potomkowie łamali prawa chłopów, wciąż powiększali pańszczyznę, wprowadzali nowe daniny i robocizny i z tego powodu toczył się ciągły spór między mieszkańcami a kolejnymi starostami. Podobnie było też później za starostów Pieniążków, Komorowskich i Kazanowskich. W tym czasie, w 1448 r. powstał dekanat w Nowym Targu. Prawdopodobnie pod koniec XV w. postawiono kościół św. Anny. Na przełomie XV i XVI w. miasto liczyło ok. 500 mieszkańców, w ciągu roku organizowano 7 jarmarków. Starostwo objęli członkowie rodziny Pieniążków, którzy zakładali nowe wsie i ostatecznie wykupili urząd wójta w 1525 r., łącząc go z urzędem starosty. W 1586 r. powstała w Nowym Targu komora celna w miejsce dawnej podkomory, podległej komorze w Myślenicach. W XVI w. miasto liczyło ok. 800 mieszkańców. Na początku XVII w. powstało osiedle Gazdy. W 1616 r. starostą został Stanisław Witowski. W 1624 r. powstał w mieście pierwszy cech kuśnierski, a urząd starosty objął Mikołaj Komorowski. Zabiegał o zwiększenie dochodów z dzierżaw starostwa, co było przyczyną wielkiego niezadowolenia mieszczan i chłopów. Słali oni ciągle skargi na starostę, który jednak nic sobie nie robił z wyroków sądowych. Trwało to aż do jego śmierci w 1633 r. Następcą Komorowskiego został Tomasz Zamoyski, syn hetmana Jana Zamoyskiego. Następnie starostą był Adam Kazanowski, który usuwając sołtysów zwiększał liczbę folwarków. Przeciwko jego praktykom występowali górale nowotarscy. Później przez rok starostą był książę Jeremi Wiśniowiecki. Wówczas wydarzył się bunt Kostki Napierskiego, który był stronnikiem Chmielnickiego. 16 czerwca 1651 r. wyprowadził on chłopów z Nowego Targu i zaatakował zamek w Czorsztynie. Został schwytany i zginął wbity na pal. W 1655 r. nowotarżanie wzięli udział w antyszwedzkim powstaniu pod wodzą Gabriela Woyniłłowicza. W latach 1650–1666 starostami byli Adam Kisiel, Jan Wielopolski, Władysław Łukowski, Michał Ossoliński i Stanisław Witowski. Następnie urząd ten przejęli Wielopolscy. Starościna Maria Wielopolska obniżyła robociznę chłopom i dała im przywilej propinacyjny. Później starostwo trafiło w ręce rodziny Wiśniowieckich i Radziwiłłów. Anna Radziwiłłowa wprowadziła na Podhalu gospodarkę czynszową. Na przełomie XVII i XVIII w. powstało osiedle Oleksowa (dziś Oleksówki). Wcześniej wypalany tam był węgiel drzewny. Około lat 50. XVIII w. miasto liczyło ok. 1000 mieszkańców. W 1759 r. jezuici założyli w mieście misję. W 1766 r. Franciszek Rychter został ostatnim starostą nowotarskim.



Klęski dotykające miasto

Wraz ze schyłkiem Rzeczypospolitej szlacheckiej w XVII i XVIII w. następował powolny upadek Nowego Targu. Przyczyniały się do tego liczne nieszczęścia spadające na miasto. Pierwszy wielki pożar zdarzył się w 1601 r., niszcząc stare akta miejskie i większość budynków, w tym kościół parafialny, szpital, ratusz i dwór. W roku 1656 do Nowego Targu dotarli Szwedzi, który złupili i spalili, a wielu mieszkańców wymordowali. Kolejne pożary zdarzały się w latach 1673, 1696, 1710 i 1719, za każdym razem niszcząc przynajmniej połowę zabudowań, z czego ten ostatni ponownie zniszczył kościół. W 1710 r. w Nowym Targu wybuchła epidemia dżumy, natomiast w 1734 r., w czasie konfederacji barskiej miasto złupili Rosjanie. Ostatni wielki pożar zdarzył się w 1784 r. i zniszczył ponad 380 budynków, kościół i dwór. W 2. połowie XVIII w. miasto zaczęło podnosić się ze zniszczeń. W 1761 r. rozpoczęto renowację kościoła, a w 1767 r. wybudowano drewniany ratusz, istniejący do 2. połowy XIX w. Miał dwa piętra, a w jego podziemiach znajdowało się więzienie i skład wina.



Czas rozbiorów

Już w 1769 r. zastawione tereny Spisza administrowane przez Rzeczpospolitą zostały zwrócone przez Austrię Węgrom, rzekomo w celu utworzenia kordonu sanitarnego dla panującej wówczas w Polsce zarazy. Rok później również ziemia nowotarska znalazła się poza granicami Polski, na dwa lata przed I rozbiorem Polski. Wtedy tereny te zostały połączone z Galicją i trafiły pod administrację austriacką. Starostwo trafiło pod zarząd austriackiego prefekta, a jego majątek został skonfiskowany przez państwo (sprywatyzowano go później w 1819 r.). Chociaż władze austriackie zachowały przywileje Nowego Targu, to miasto musiało opłacać świadczenia dla państwa i dostarczać rekrutów do armii. Po pożarze w 1784 r. starosta sądecki Austriak Tischirsch von Siegstetten zainicjował przebudowę miasta. Nadał miastu nowy plan siatki ulic, nie pokrywający się z dawnym układem budynków. Został wtedy powiększony rynek. W 1790 r. wyprowadzono cmentarz z centrum miasta, zgodnie z polityką józefinizmu. W 1. połowie XIX w. Nowy Targ i Podhale nawiedziła kolejna seria klęsk żywiołowych. W 1819 r. powstały odrębne władze miejskie, jednocześnie jednak miasto pozbawiono zarządu nad większymi majątkami ziemskimi. Zmieniło się to dopiero w 1854 r., kiedy to w Nowym Targu powstało starostwo. W roku 1840 miasto osiągnęło liczbę 2000 mieszkańców. W 1847 r. zakończył się trwający od połowy XVIII w. konflikt z Waksmundem o tereny na wschód od potoków: Kowańca i Białego Dunajca. Nowotarżanie wygrali, ponieważ waksmundzianie przedstawili sądowi sfałszowany akt lokacyjny swojej wsi. Po Wiośnie Ludów zniesiono pańszczyznę, a gdy Galicji przyznawano autonomię w 1867 r. powstał powiat z siedzibą w Nowym Targu oraz sąd. W 1872 r. miasto kupiło jaz na Czarnym Dunajcu, dzięki czemu możliwe było zbudowanie młyna, tartaku, browaru i elektrowni. Istniały także liczne młyny i folusze nad potokiem Kowaniec. Choć już w 1842 r. wybudowano szkołę ludową, to w 1880 r. ponad połowa mieszkańców nie umiała pisać i czytać. Od tego roku na terenie dzisiejszego lotniska znajdował się poligon cesarsko-królewskiej artylerii z twierdz w Krakowie i Przemyślu. W 1881 r. w mieście zaczęła działać straż ogniowa. Po 1884 r. powstał nowy murowany ratusz, o kształcie takim jak obecnie. W 2. połowie XIX w. miasto liczyło ok. 5000 mieszkańców. Od 1892 r. działało w Nowym Targu Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", a w 1908 r. oddano do użytku budynek sokolni. Mieściło się tam m.in. kino. W 1897 r. przy dzisiejszym placu Słowackiego wybudowano nową szkołę powszechną, a w 1912 r. zburzono starą celem poszerzenia placu. W 1899 r. oddano do użytku linię kolejową Chabówka-Zakopane. Po trzydziestu latach starań w 1904 r. utworzono (pierwsze na Podhalu) gimnazjum o profilu humanistycznym a w 1912 r. wybudowano bursę gimnazjalną dla uczniów spoza miasta. W 1911 r. powstał w Nowym Targu Związek Podhalan z prezesem Władysławem Orkanem, a od 1913 r. ukazywała się "Gazeta Podhalańska". W roku tym dzięki członkom "Sokoła" utworzono Związek Drużyn Podhalańskich, które weszły później w skład II Brygady Legionów. W 1914 r. oddano do użytku szpital, a miasto osiągnęło liczbę ponad 9000 mieszkańców.



I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne


Andrzej Galica

W czasie I wojny światowej u boku Austriaków walczyły drużyny strzeleckie Piłsudskiego, w tym drużyny podhalańskie pod wodzą Andrzeja Galicy. W gimnazjum nowotarskim zorganizowano szpital Czerwonego Krzyża. Po wybuchu wojny w więzieniu austriackim (obecnie Młodzieżowy Dom Kultury) przetrzymywany był przez krótki czas Włodzimierz Iljicz Lenin. Pod koniec 1914 r. Rosjanie zostali pokonani w bitwie pod Limanową, a w maju 1915 r. pod Gorlicami i zaczęli wycofywać się na wschód. W 1918 r. państwa centralne zostały pokonane na froncie zachodnim i w nocy z 31 października na 1 listopada Nowy Targ opanowały wojska polskie. Mieszkańcy miasta brali udział w walki o granice nowo powstałej Polski, wśród nich było 40 uczniów gimnazjum. W 1920 r. w Nowym Targu powstało Koło "Gorce" Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W mieście działało także Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne i Polskie Stronnictwo Ludowe "Piast". Od 1921 do 1931 r. działało żeńskie Seminarium Nauczycielskie. W 1924 r. wybudowano pierwsze schronisko na Turbaczu (które spłonęło w 1933 r.), a w 1925 r. utworzono rezerwat "Na Czerwonem" (później "Bór na Czerwonem"). Rok później wybudowano szkołę powszechną na Kowańcu. W 1927 r. powstał tartak, a w 1930 cegielnia i lotnisko nowotarskie. W tym samym roku poświęcono plac pod budowę nowego kościoła. W 1932 r. powstał klub sportowy Podhale Nowy Targ i budynek Komunalnej Kasy Oszczędności (dziś Urząd Miasta). W trakcie jego budowy odkryto kilka monet rzymskich z IV w. n.e. Miały one znaleźć się w zbiorach gimnazjum, a w czasie wojny zaginąć. W 1934 r. odsłonięto w Rynku pomnik Orkana, a w 1935 r. powstała Wysokogórska Szkoła Rolnicza w Kokoszkowie.



II wojna światowa


1 września 1939 r. około godziny 16.30 Nowy Targ zostały zajęty bez walki przez Niemców. W czasie okupacji Podhale stało się punktem przerzutu na Węgry ludzi będących w konflikcie z nową władzą i odcinkiem na trasie kurierów utrzymujących łączność rządu emigracyjnego w Londynie z polskim państwem podziemnym. Niemcy rozpoczęli wśród górali akcję germanizacyjną pod nazwą Goralenvolku. Miał być to tzw. naród góralski, który był różny od Polaków i pochodził tak jak Niemcy od Gotów. Na czele tych górali, którzy przyjęli kenkarty z literą "G" stanął Komitet Góralski (Goralisches Komitee) z prezesem Wacławem Krzeptowskim, mający siedzibę w Zakopanem. Jednak nie wszyscy górale poszli na współpracę z hitlerowcami i w 1941 r. Nowy Targ stał się siedzibą konspiracyjnej Konfederacji Tatrzańskiej na czele z Augustynem Suskim, mającą na celu walkę z Goralenvolkiem. Wydawała ona podziemne pisma "Na placówce", "Wiadomości Polskie" i "Der freie Deutsche" (w języku niemieckim). Organizacja została rozbita w 1942 r., a jej członkowie wraz z przywódcą zostali aresztowani i zamordowani lub wywiezieni do Auschwitz. Części członków udało się jednak uciec do lasu, był wśród nich Józef Kuraś "Ogień". Na terenie więzienia nowotarskiego Niemcy wykonywali egzekucje. Od 1941 do 1942 r. w mieście istniało getto żydowskie. 29 stycznia 1945 r. miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną, która wkroczyła do Nowego Targu od strony Kowańca, przeprowadzona przez Gorce przez oddział "Ognia". Zaskoczeni Niemcy wycofali się bez walki. W czasie II wojny światowej zginęło 130 nowotarżan narodowości polskiej i prawie cała ludność żydowska miasta.



Mniejszości etniczne

Pierwsi Żydzi pojawili się w Nowym Targu w czasie jego lokacji w 1346 r. Starosta Adam Kazanowski zasłynął jako pierwszy, który zaczął sprowadzać ich na Podhale. Społeczność żydowska dynamicznie się rozwijała, w 2. połowie XIX w. w Nowym Targu mieszkało ok. 400 Żydów (7% ogółu ludności miasta), a u progu I wojny światowej ponad 1300 (15%). Przed I wojną pobieranie myta za przejazd przez mosty na Czarnym i Białym Dunajcu było zajęciem Żydów, m.in. Szai Ajzensztoka, opisanego przez Jana Kasprowicza. W okresie międzywojennym prawie wszystkie kamienice w Rynku i większość sklepów znajdowały się w rękach żydowskich, byli oni właścicielami ok. 30% podmiotów gospodarczych. W czasie okupacji Żydzi zostali skierowani do obozu pracy na Borze w Nowym Targu. Później Niemcy utworzyli w maju 1941 r. getto żydowskie w okolicach ulicy Krasińskiego, w którym zgromadzono ok. 2500 ludzi. Zostało ono zlikwidowane 30 sierpnia 1942 r. Część Żydów wysłano do obozu koncentracyjnego w Bełżcu, a resztę rozstrzelano na miejscu na cmentarzu żydowskim. Dokonano egzekucji od 400 do 2000 osób, pochowanych później w masowym grobie. Jedynym Żydem, któremu udało się uciec z rozstrzeliwania był Dawid Grasgrin, przed wojną handlarz dorożkami i końmi. Ukrył się w miejscowości Czerwony Klasztor na Słowacji, a po wojnie powrócił do Nowego Targu. Został przewodniczącym Gminy Żydowskiej i rozpoczął starania o zwrot synagogi, która w okresie PRL-u zamieniona została na kino. W swoim domu przyjmował Żydów będących w drodze do Palestyny i powracających na Podhale po wojnie, gdyż ich własne domy zostały już zajęte. Został zastrzelony w swoim mieszkaniu 10 lutego 1946 r. przez "Ognia" (Józef Kuraś), członkowie oddziału "Ognia" ukradli mu 7500 złotych, konia i wóz. Obecnie istnieje Ziomkostwo Żydów Podhalańskich w Izraelu, które w 1990 r. ufundowało na kirkucie pomnik. W mieście istnieje także duża społeczność cygańska, należąca do Bergitka Roma. Pierwotnie mieszkali w Kotlarce na Buflaku, w dzielnicy Kowaniec, gdzie zajmowali się robieniem kotłów. W czasie Polski Ludowej zostali przeniesieni na osiedle Topolowe, gdzie mieszkają do dzisiaj.


Okres powojenny

Po wojnie władzę w mieście objęli komuniści. W 1949 r. w dawnym więzieniu, w którym przez kilka dni przebywał Lenin urządzono poświęcone temu wydarzeniu muzeum. Na placu Słowackiego postawiono pomnik żołnierzy radzieckich, dwukrotnie wysadzany tuż po wojnie przez antykomunistycznych partyzantów. W 1951 r. ukończono w stanie surowym budowę nowego kościoła, przerwaną w czasie okupacji, a w 1962 r. został on konsekrowany. W 1955 r. utworzono Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego "Podhale", które w czasach swojej świetności zatrudniały ponad 10 tysięcy ludzi. Pod koniec lat 50. powstały pierwsze osiedla mieszkaniowe: Topolowe, Zawadzkiego (obecnie Suskiego). W 1961 r. otwarto halę lodową, a już pięć lat później Podhale Nowy Targ po raz pierwszy zdobyło tytuł mistrza Polski. W latach 70. zbudowano przelotowe Aleje Tysiąclecia i "zakopiankę". W 1974 r. otwarto Powiatowy Dom Kultury, który trzy lata później otrzymał status Miejskiego Ośrodka Kultury. W 1979 r. na lotnisku nowotarskim mszę świętą odprawił papież Jan Paweł II. W tym samym roku rozpoczęto budowę nowego szpitala, która zakończyła się dopiero w 2008 r. Od 1985 r. trwa budowa hotelu "Skalny", jednego z najwyższych budynków w mieście. Utworzono prewentorium kolejowe im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego na Kowańcu. Po 1989 r. w dawnym Domu Partii umieszczono Urząd Rejonowy, a później starostwo. W 1994 utworzono Euroregion Tatry z siedzibą po polskiej stronie w Nowym Targu.




Kalendarium


    1326 – Wiadomość o istnieniu osady Novum Forum, posiadającej kościół parafialny.
    1346 – Kazimierz III Wielki wydaje przywilej ponownej lokacji miasta Nowego Targu (22 czerwca).
    1487 – Kazimierz Jagiellończyk nadaje Miastu prawo do drugiego jarmarku w roku i targu tygodniowego w czwartki.
    1525 – Zygmunt I zezwala spółce górniczej, z udziałem Jana Buriana z Nowego Targu, na poszukiwanie metali w Karpatach.
    1533 – Nowy Targ otrzymuje przywilej zabraniający obcym kupcom omijać miasto.
    1601 – Wielki pożar (spłonęły m.in. kościół parafialny i stare akta miejskie).
    1656 – Zniszczenie miasta i wymordowanie znacznej części jego mieszkańców przez Szwedów.
    1710 – Podczas pożaru Miasta spłonęło 41 domów i kościół parafialny.
    1770 – Włączenie dóbr nowotarskich do Austrii.
    1784 – Wielki pożar strawił większość zabudowy miejskiej, w tym kościół parafialny i dwór starościński. Wytyczenie obecnego planu miasta.
    1823 – Otwarta zostaje pierwsza apteka w Nowym Targu.
    1881 – Utworzenie ochotniczej straży pożarnej.
    1884 – Powstaje gmach sądu powiatowego (założonego w 1867).
    1886 – Zakończenie budowy obecnego ratusza.
    1898 – Wybudowano elektrownię miejską.
    1899
        Oddano do użytku linię kolejową Chabówka-Zakopane.
        Miasto posiada światło elektryczne (wcześniej niż Kraków)
    1904 – Rozpoczyna działalność Gimnazjum w Nowym Targu (wrzesień).
    1911–1912 – W Nowym Targu otwarto kino
    1925 – Utworzono rezerwat "Na Czerwonem" (później "Bór na Czerwonem").
    1930 – Powstanie lotniska
    1932 – Powstanie Klubu Sportowego Podhale Nowy Targ.
    1933 – Miasto odwiedza prezydent Ignacy Mościcki.
    1939 – 1 września około godz. 16.30 wojska niemieckie zajmują miasto.
    1941 – Utworzenie Konfederacji Tatrzańskiej z siedzibą w Nowym Targu.
    1942 – Likwidacja getta nowotarskiego (30 sierpnia).
    1945 – Wyparcie z miasta wojsk niemieckich przez armię radziecką (29 stycznia).
    1955 – Rozpoczynają działalność Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego.
    1966 – Podhale Nowy Targ po raz pierwszy zdobyło Mistrzostwo Polski w hokeju na lodzie.
    1979 – Wizyta papieża Jana Pawła II w Nowym Targu w czasie jego pierwszej pielgrzymki do kraju (8 czerwca).
    1994 – Założenie Euroregionu Tatry z siedzibą w Nowym Targu.
    2004 – Miasto odwiedza prezydent Słowacji Ivan Gašparovič.
    2009 – Miasto odwiedza prezydent Polski Lech Kaczyński.
    2011 – Miasto odwiedza prezydent Polski Bronisław Komorowski[4]

GNU Licencja Wolnej Dokumentacji

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Stary Sącz

Pierwsza wzmianka na temat Starego Sącza datowana jest na rok 1257, kiedy to książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy zapisał...