10 lipca 2011

Fauna Gorców

Świat zwierzęcy Gorców jest podobny jak w innych częściach Be­skidów. Niedźwiedzie zostały wybite na początku XIX w. Od końca lat 80. obserwuje się jednak na obszarze Parku Gorczańskiego przechodniego niedźwiedzia w okresie letnim. Istnieje przekonanie o obecności niedźwiedzia na południowych stokach Lubania. W 1992 r. niedźwiedź założył ponownie gawrę w Gorcach, tym razem na południowych stokach Kiczory (1282 m). Całkowicie wytępiono żbiki, spotykane w okresie międzywojennym w Paśmie Lubania. W obszarze źródliskowym Kamienicy obserwuje się po kilka wilków, w ich wędrówkach od strony Beskidu Sądeckiego i Tatr Biel­skich. W trudno dostępnych zakątkach żyją rysie, borsuki i gronostaje, a w potokach - wydry. Rzadkie są też popielice, orzesznice i koszatki. Dość licznie występują  jelenie, sarny, dziki, zające, lisy, kuny, łasice i tchórze. Jeszcze w latach 30. obserwowano w Gorcach orła przedniego i sokoła wędrownego. Dzisiaj z ptaków drapieżnych występują: myszołowy, jastrzębie, pustułki, trzmielojady i kobuzy, a rzadziej kanie rude i krogulce. Sowy reprezentują: puchacze, puszczyki uralskie i pospolite; a leśne kuraki - jarząbki, cietrzewie (ich ilość ostatnio wzrosła) i rzadkie głuszce. Pod Kiczorą (1282 m) zachowało się stanowisko lęgowe czarnych bocianów. W latach 70. wróciły na teren Gorców kruki i żyje ich tu kilkanaście par. Spośród innych gatunków krukowatych spotykamy srokę, sójkę orzechówkę oraz wieszczka (ptaka typowo alpejskiego). Pospolite są dzięcioły, także nie tak częste na innych terenach: dzięcioł białogrzbiety i typowo wysokogórski - dzięcioł trójpalczasty. W gorczańskich lasach spotykamy też: pluszcza, krzyżodzioba świerkowego, gila, siwerniaka oraz pliszki - siwą, górską i żółtą.
    Świat gadów reprezentują trzy gatunki jaszczurek (zwinka, żyworodna i padalec beznogi) i dwa węże - żmija zygzakowata, spotykana na polanach, oraz zaskroniec. Wśród płazów często spotkać można salamandrę plamistą (symbol Gorczańskiego Parku Narodowego), traszkę górską i traszkę karpacką (endemit karpacki), kumaka górskiego i ropuchę szarą.
    Świat ryb jest dosyć ubogi. Na Rabie i Dunajcu złowić jeszcze można lipienia, troć, głowacicę, pstrąga potokowego, głowacza pręgopłetwego, strzeblę.
    Bezkręgowce, zwłaszcza motyle i chrząszcze, stanowią najliczniej­szą gatunkowo i najbardziej zróżnicowaną grupę zwierząt. Turysta wędrujący po Gorcach zwróci uwagę na liczne owady, niektóre duże i wielce dokuczliwe (gzy bydlęce), różne gatunki wspaniale latających ważek, mrówki gmadrówki czy biegacze. Groźnie w powietrzu prezentują się trzpiennik olbrzymi i zgłębiec. Pod względem ilości owadów Gorce są jednak znacznie uboższe od sąsiednich Pienin. Z motyli uwagę zwracają szlaczkonie, cytrynki i rusałki z rodziny perłowców, a z motyli nocnych - niedźwiedziówka babkówka. Chrząszcze to m.in. żuk gnojowice, ryjkowce, korniki oraz rozpucz, a mięczaki - pomrów błękitny oraz ślimak nadobny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Stary Sącz

Pierwsza wzmianka na temat Starego Sącza datowana jest na rok 1257, kiedy to książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy zapisał...