5 sierpnia 2011

EMESS - elektroniczna księga wyjść


Jest godz. 12:00, wychodzę sama na Maciejową, ale jeżeli będzie ładna pogoda to pójdę na Turbacz. Mam na sobie twoją zieloną kurtkę przeciwdeszczową. Jeśli otrzymałeś tę wiadomość i nie daję o sobie znać, to znaczy, że mogło mi się coś przydarzyć. Ola. 
To tylko przykładowa informacja Emess – Emergency Message, którą możemy otrzymać w sytuacji, gdy osoba nam bliska znajdzie się w tarapatach.
Emess – Emergency Message to innowacyjny system automatycznego wysyłania wiadomości tekstowych za pomocą technologii GSM oraz wiadomości e-mail. Informacje te dotrą do wybranych przez nas osób, kiedy znajdziemy się w trudnej sytuacji lub gdy dojdzie do wypadku. Idea systemu jest bardzo prosta – wzrost bezpieczeństwa osób, które udają sie w góry czy też bliższą lub dalszą podróż, a także pomoc w poszukiwaniu osób zaginionych.
System Emess – Emergency Message powstał z inicjatywy Emess Sp. z o.o. w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, we współpracy z Fundacją im. Anny Pasek oraz Grupą Podhalańską GOPR. Inspiracją do jego powstania stało się życie i sytuacje, z jakimi na co dzień spotykają się ratownicy górscy i pozostałe służby ratownicze.

Jak to działa?

Wystarczy przed rozpoczęciem wycieczki wysłać SMS na numer 71160 (koszt jednego SMS 1,23 zł). W treści SMS-a ustawiamy godzinę alarmu, czyli czas po upływie którego przygotowana przez nas informacja zostanie automatycznie wysłana na wskazany numer. Następnie wpisujemy krótką wiadomość dotyczącą naszej podróży, np. dokąd się udajemy, jakim szlakiem zamierzamy pokonać drogę, kto nam towarzyszy. W sytuacji awaryjnej, gdy stanie nam się coś złego i nie będziemy mogli się z nikim skontaktować, informacja ta pozwoli odpowiednim służbom ratunkowym podjąć szybką i bardziej skuteczną akcję poszukiwawczą.

O czym powinniśmy pamiętać, wybierając się w podróż?

Wybierając się na wycieczkę, w góry, nad wodę, powinniśmy zawsze pozostawić informację o celu swej podróży, drodze, którą planujemy obrać, oraz godzinie planowanego powrotu. Nigdy nie możemy być pewni, co tak naprawdę się wydarzy. W sytuacji awaryjnej czas odgrywa niezwykle istotną rolę. Dlatego tak ważne jest poinformowanie bliskich nam osób o miejscu planowanego pobytu. Niestety bardzo często osoby wybierające się w góry nie pozostawiają żadnej informacji na temat celu swej podróży ani planowanej drogi. Często już w trakcie wycieczki dochodzi do zmiany trasy i wyboru alternatywnego celu.
W jaki sposób możemy poinformować naszych bliskich o tym, gdzie się udajemy? Jak ich powiadomić o zmianie planów? Co zrobić, jeśli ich telefon nie odpowiada, a wokół nie ma żadnego schroniska, w którym moglibyśmy zostawić informacje o planach? Możemy skorzystać z Emess – Emergency Message i zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Emess - Emergency Message

Emess – Emergency Message to system automatycznego wysyłania wiadomości tekstowych za pomocą technologii GSM oraz wiadomości e-mail uprzednio zdefiniowanych przez użytkownika. System pozwala na wygenerowanie wiadomości (alarmów) z dowolną informacją, np. trasą wycieczki górskiej, danymi osoby, celem wycieczki, i wysyłanie ich do wybranych adresatów, np. rodziny, przyjaciół, o zaplanowanym wcześniej czasie, w przypadku braku odwołania alarmu przez użytkownika
Komunikacja użytkownika z systemem polega na wysyłaniu poleceń i odbieraniu komunikatów przez SMS lub poprzez stronę internetową www.emess.eu. Użytkownik może wybrać dowolnie metodę komunikacji z systemem (np. w zależności od miejsca, gdzie się aktualnie znajduje). Opłaty za utworzenie i wysyłanie alarmów SMS są pobierane w trakcie wysyłania SMS Premium na numer 71160 (1,23 zł) lub poprzez system płatności online.
Przed skorzystaniem z systemu należy koniecznie zapoznać się z Regulaminem na stronie www.emess.eu.
Emess – Emergency Message został stworzony we współpracy z Grupą Podhalańską GOPR oraz Fundacją im. Anny Pasek jako innowacyjny system informatyczny i jest pierwszą usługą tego typu w Polsce, a także prawdopodobnie w Europie. Projekt jest wspierany przez operatora sieci Plus GSM.
Schemat działania systemu Emess Emergency Message

Korzyści
  • Wzrost świadomości związanej z bezpieczeństwem np. w górach, w podróży, podczas pracy
  • Zwiększenie bezpieczeństwa podczas uprawiania aktywności górskich (np. turystyka górska)
  • Łatwiejsza możliwość lokalizacji użytkownika systemu
  • Szybszy przepływ informacji w sytuacji zagrożenia
  • Skrócenie czasu trwania akcji poszukiwawczej i podniesienie jej efektywności
Zastosowanie
  • Wszelka aktywność górska, przede wszystkim turystyka, wspinaczka i speleologia
  • Praca poza biurem wymagająca bezpośrednich spotkań z klientami
  • Sporty wodne, takie jak żeglarstwo, kajakarstwo
  • Podróże w kraju i zagranicą
  • Spotkania z nieznajomymi osobami

Źródło: e-góry

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Stary Sącz

Pierwsza wzmianka na temat Starego Sącza datowana jest na rok 1257, kiedy to książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy zapisał...