31 maja 2011

Bieszczady

Bieszczady



  • Agnieszka Bilińska, Włodek Biliński




  • Oprawa: Twarda




  • Ilość stron: 64




  • Rok wydania: 2009




  • Wydawnictwo: BOSZ




  • Wymiary: 14.0 x 20.0 cm




  • ISBN: 978-83-7576-068-2





  • Album z pięknymi fotografiami Agnieszki i Włodka Bilińskich, przyroda, krajobrazy, zabytki architektury drewnianej, oryginalne spojrzenie na ten piękny zakątek Polski. 

    Cena: 18 zł.

    19 maja 2011

    Ruiny skoczni narciarskiej K-40 w Porąbce


    Porąbki ma to do siebie, że posiada w swoim otoczeniu góry, które stwarzają dogodne warunki do uprawiania sportów zimowych. Nie zawsze muszą być to zjazdy. Jeszcze w latach pięćdziesiątych, gdy prezesem klubu sportowego LKS Zapora był pan Kazimierz Niemczyk, który równocześnie sprawował kierownictwo nad Domem Kultury sporty zimowe miały ogromną popularność w tej części Beskidu Małego. W klubie istniała sekcja narciarska, którą zarządzał Eugeniusz Wawak. Był to zapalony narciarz, instruktor, a także organizator. Potrafił załatwić w dużą ilość sprzętu i odzieży sportowej w Radzie Wojewódzkiej w Krakowie, co pozwoliło na rozpoczęcie treningów i organizację zawodów narciarskich w Porąbce. Uprawiano wówczas takie dyscypliny jak zjazd, slalom, kombinacje klasyczną oraz skoki.
    Rozbieg do góry
    To dzięki zaangażowaniu przewodniczącego sekcji narciarskiej Rada LZS-ów w Żywcu przyznała środki na budowę skocznię w Porąbce. Lokalizację wybrano na północnym stoku Snozy. Projektantem skoczni był Henryk Grzybowiski,a budowniczym - Wojciech Wykręt, przy wsparciu Stanisława Mreńcy. Wybudowana skocznia jak na ówczesne lata była imponująca, posiadała trzy progi startowe, próg wymurowany z kamienia, ambonę sędziowską wykonaną z drewna i drewniane schody do samej góry. Do najbardziej zaawansowanych skoczków należeli: Stanisław Wawak, Józef Warzyczek, Tadeusz. Gałuszka, bracia Kruczkowie i inni. Odległość, jaką można było uzyskać to 40 metrów. I pewnie by skakano na niej do dziś, gdyby nie mały haczyk, otóż hamowanie po skoku kończyło się na działkach prywatnych i kiedy sprzedano je pod zabudowę korzystanie ze skoczni stało się niemożliwe. Obecnie pod skocznią stoją budynki prywatne co widać na niektórych zdjęciach, a zeskok zarósł krzakami, skocznia z kamienia stoi dalej jak widać. Można też zobaczyć fragmenty sędziowskiej ambony. Latem ciężko znaleźć, dlatego na poszukiwania wybrałem się zimą, a że aura dopisała. No cóż.
    Rozbieg w dół
    Skocznia z kamienia 
    Zeskok ze skoczni
    Fragmenty sędziowskiej ambony


    18 maja 2011

    Przepiękne zdjęcia Pienin Kamila Bańkowskiego


    Autor zdjęć ukazuje w najlepszym rodzaju piękno jednego z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce. Kamil Bańkowski jest rodowitym sądeczaninem. Fotografuje od sześciu lat, a tematem dominującym w jego pracach jest krajobraz i architektura. W szczególności stara się utrwalać unikalne, wręcz magiczne momenty, które spotyka w ukochanych przez siebie rejonach na Sądecczyźnie, południowej Polsce i Słowacji. Nawet dobrze znane miejsca próbuje pokazać w inny, nietradycyjny sposób. Tak więc na zdjęciach, które prezentuje dominują piękne krajobrazy przedstawione w ciekawym świetle, wschody i zachody słońca, mgły, promienie światła.

    Przejdź do galerii
     
    Strona autora zdjęć: www.irart.pl

    Pieninskie przysmaki

    Kuchnia pienińska wywodzi się z tradycji kulinarnej wsi. Trudne warunki klimatyczne i nieurodzajna skalista ziemia ukształtowały kuchnię prostą, mało wykwintną, ale zarazem smaczną. Jej podstawą są ziemniaki, kapusta a także baranina, jagnięcina, sery owcze i mleko - wszystko to przyrządzane na wiele sposobów.
    Do najbardziej charakterystycznych potraw regionu należy kwaśnica – jest to zupa na soku z kapusty kiszonej z mięsem i ziemniakami. Innym przysmakiem Pienin są gałuszki – kluseczki przyrządzane z gotowanych ziemniaków, podawane z bryndzą lub polane tłuszczem. W Pieninach przyrządza się też kapustę z pęcakiem, pamułę (gotowane suszone gruszki  zatrzepane mąką ) a na Wielkanoc trzęsionkę, czyli zupę podawaną w wielkanocną niedzielę zamiast obiadu (przygotowana w oparciu o koszyczkowe wiktuały).

    O serach słów kilka...


    Bundz – ser z  mleka owczego, rodzaj twarogu.
    Bryndza – miękki ser podpuszczkowy produkowany z owczego mleka. Otrzymany z owczego mleka bundz kruszy się i pozostawia 2 tygodnie w cieple, aby dojrzał.
    Żętyca – serwatka z mleka owczego otrzymywana przy wyrabianiu oscypków i bundzu.
    Oscypek – twardy wędzony ser, przygotowany z solonego mleka owczego.

    Regionalna książeczka  kucharska "Nase jadło"

    Nie znajdziecie tego w żadnej książce kucharskiej! Prezentowane przez nas przepisy zostały spisane przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku nad Dunajcem. Są one przykładem tradycji rodzinnych, kultywowanych w domach: Sromowiec, Krościenka, Ochotnicy Górnej i Tylmanowej. Nase jadło odkryje przed Wami tajemnice naprawdę dobrej kuchni! Wszystkie propozycje kulinarne są autentyczne, a ich różnorodność sprawi, że zwykłe gotowanie stanie się prawdziwą sztuką, nawet  jeśli się na tym nie znacie. Pragniemy, aby słowa jednej z uczennic towarzyszyły Wam przy lekturze poniższych przepisów:
    „Stół jednoczy rodzinę, przecież nawet podanie chleba czy soli jest wyrazem miłości”.

    „Trzęsionka” zwana też „Święconką” z Ochotnicy Górnej
    Tradycyjną potrawą, która pojawia się co roku w Wielką Niedzielę na naszym stole jest „Trzęsionka” zwana też „Święconką”. Jest ona wyjątkową potrawą, przyrządzaną na pamiątkę męki Chrystusa, któremu na krzyżu podano do picia gorzką żółć i ocet. Przygotowanie trzęsionki nie jest trudnym zadaniem. Należy tylko pokroić chleb, jajka, zetrzeć chrzan (w szczególnie dużych ilościach), gdyż ma on być głównym składnikiem potrawy. Pokroić kiełbasę i dodać sól- wszystko, co było święcone w Wielką Sobotę. Składniki te zalewa się zsiadłym mlekiem. Taka potrawa nie jest zaliczana do smakołyków, wręcz przeciwnie, ale swoją goryczą podkreśla charakter Świąt Wielkanocnych, poprzedzonych smutnymi obrzędami Wielkiego Piątku.

    Gałuski ze Sromowiec
    Składniki:
    6 ziemniaków
    6 łyżek mąki
    sól do smaku
    śmietana 6 łyżek
    słonina
    1 cebulka
    Sposób przygotowania: 6 dużych ziemniaków zetrzeć na najmniejszej tarce, później dodać trochę mąki, aby powstała masa. Solimy do smaku. Następnie wrzucamy przygotowaną masę łyżką do gotującej się wody. Po 5 minutach gałuski odcedzamy.
    Jako omasta może posłużyć topiona słonina z cebulką oraz śmietaną.

    Bigos myśliwski z Krościenka
    Potrzebne będą:
    50 dag kapusty białej
    50 dag kapusty kiszonej
    15 dag boczku wędzonego
    15 dag kiełbasy
    20 dag wieprzowiny
    5 dag smalcu
    1 duża cebula
    2 dag grzybów suszonych
    1 kiszony ogórek
    1 jabłko
    2 łyżki koncentratu pomidorowego
    sól, pieprz, cukier do smaku
    listek laurowy, ziele angielskie, ziarenka jałowca

    Sposób przygotowania: Kapustę kiszoną przepłukać w zimnej wodzie, odcedzić, oddusić i posiekać tasakiem. Kapustę białą drobno posiekać. Obie kapusty ugotować oddzielnie w dwóch garnkach, dodając do kiszonej listek laurowy, ziele angielskie i jałowiec. Umyte mięso pokroić w kostkę i obsmażyć, po czym, wraz z namoczonymi grzybami, ugotować do miękkości. Boczek wędzony pokroić w kostkę. Obsmażyć, dodać pokrojoną w kostkę cebulę i smażyć do czasu, aż się lekko zarumieni. Następnie dodać pokrojoną w kostkę kiełbasę i całość smażyć jeszcze przez chwilę. Gdy mięso będzie już miękkie, można je wraz z grzybami i kiełbasą usmażona na boczku i cebulą przełożyć do garnka z kapusta kiszoną. Białą kapustę po ugotowaniu przełożyć również do tego garnka i gotować wszystko na małym ogniu, bez przykrycia, aby bigos nieco odparował. Pod koniec gotowania do bigosu dodać starte grubo jabłko i ogórek kiszony. Całość przyprawić do smaku solą i zmielonym pieprzem z cukrem.
    Bigos tuż przed zdjęciem z ognia należy jeszcze przyprawić niewielką ilością podsmażonego na tłuszczu koncentratu pomidorowego. Podajemy na ciepło z pieczywem.

    Gulasz flisacki z Krościenka
    Składniki:
    90 dag  pstrąga lub innej ryby w filecie
    3 dag oleju
    10 dag boczku wędzonego
    15 dag cebuli
    4,5 dag koncentratu pomidorowego
    2 dag mąki
    0,25 l wywaru z ryby lub wody
    sól, pieprz, papryka mielona
    Sposób przygotowania: Boczek pokroić w paski, podsmażyć razem z pokrojona cebulą. Dodać koncentrat pomidorowy, paprykę lub zrumienioną mąkę. Całość rozprowadzić wywarem z ryby lub wodą. Doprawić do smaku solą lub pieprzem. Rybę pokroić na porcje, posolić, oprószyć mąką, usmażyć i zalać sosem. Podawać z ziemniakami lub makaronem.

    Kwaśnica po krościeńsku
    Składniki:
    90 dag baraniny z kością
    30 dag kapusty kwaszonej
    1,5 l wody
    1 dag grzybów suszonych
    1 kg ziemniaków
    8 dag cebuli
    ziele angielskie, pieprz, czosnek, sól
    Sposób przygotowania: Mięso ugotować, oddzielić od kości, poporcjować. Do wywaru z mięsem dodać kapustę pokrojoną cebulę, przyprawy i wszystko ugotować. Grzyby po ugotowaniu pokroić w cienkie plastry. Do ugotowanej kapusty dodać grzyby razem z wywarem. Całość łączymy z mięsem i ugotowanymi ziemniakami pokrojonymi w kostkę. Podajemy z pieczywem.

    Podpłomyk z Krościenka
    Składniki:
    10 dag drożdży
    ½ szklanki mąki
    ½ szklanki wody
    ½ łyżeczki soli
    Sposób przygotowania: Wszystkie składniki połączyć i gotowe ciasto odstawić w ciepłe miejsce, aby wyrosło. Następnie formujemy niewielkie placki i czekamy około 10 min. Posypane mąką placki kładziemy na rozgrzaną blachę kuchenną. Upieczone podpłomyki najlepiej spożywać na gorąco z masłem lub dżemem, popijając zimnym mlekiem.
    Podpłomyki są potrawą spożywaną w naszej rodzinie od bardzo dawna. Piekły je już moje pra...babcie. Ich przygotowanie nie wymaga dużego nakładu pracy oraz wielu składników. I może właśnie dlatego, że są takie proste w wykonaniu, są tak wyśmienite. Zawsze, kiedy je pieczemy, przychodzi cała rodzina. Wspólnie siadamy przy stole i spożywamy podpłomyki. Aż trudno uwierzyć, że zwykły placek może zbliżać ludzi do siebie. Ja wiem, że on jest niezwykły.

    Ćwikła po tylmanowsku
    Składniki:
    kilka lub kilkanaście buraków jednakowej wielkości
    winny ocet (na litrowy słój buraków – kieliszek octu)
    duży kieliszek czerwonego wina
    kilka łyżek surowego kwasu z kiszonych buraków
    łyżka kminku
    kilka łyżek utartego chrzanu
    Sposób przygotowania: Kilka lub kilkanaście buraków jednakowej wielkości myjemy, układamy na blasze i pieczmy w piekarniku przez 2 godziny w temp. 160 0C. Możemy buraki także ugotować, ale ćwikła straci na smaku. Gdy buraki ostygną obieramy je ze skórki, kroimy w cienkie plasterki, zalewamy winnym octem w proporcji – na litrowy słój buraków – kieliszek octu, dodajemy duży kieliszek wytrawnego czerwonego wina i kilka łyżek surowego kwasu z kiszonych buraków, przygotowanych na barszcz. Na wierzch kładziemy łyżkę sparzonych wrzątkiem nasion kminku, dodajemy kilka łyżek świeżego, utartego na drobnej jarzynowej tarce chrzanu, mieszamy, układany ciasno w słoju lub kamiennym gliniaku. Ćwikła powinna być na wierzchu przykryta sokiem. Najsmaczniejsza jest po trzech dniach dojrzewania w chłodnym miejscu.

    Kapusta z grzybami
    Składniki:
    1kg kwaszonej kapusty
    50g suszonych grzybów
    Sól , pieprz
    2 łyżki oleju
    Sposób przygotowania: Namoczyć i ugotować grzyby. Pokrajaną kapustę zalać niewielką ilością wody, dodać olej i dusić. Gdy jest już miękka, dodać drobno pokrajane grzyby; zalać wywarem z grzybów , dodać sól i pieprz do smaku. Można zaprawiać kapustę niewielką ilością zasmażki.

    Janosikowe ciasteczka
    Składniki:
    30 dag mąki
    2 jajka
    100 dag cukru
    3-4 łyżki śmietany
    100 dag margaryny
    morelowy dżem
    Sposób przygotowania: Przesiać mąkę i zmieszać z cukrem pudrem, dodać margarynę. Zrobić dziurkę w cieście i włożyć tam jajka. Dodać śmietany. Zmiksować wszystko i pociąć ciasto. Rozwałkować na 0,5 cm grubości. Powycinać różne kształty z foremek. Wsadzić je na blachę i włożyć do piekarnika. Piec do momentu kiedy uzyskają złocisty kolor.
    Masa:
    50g kaszy manny
    1/8 1l mleka
    100g orzechów włoskich
    150g cukru pudru, wanilii , szczypta cukru
    Ugotować kaszę mannę na gorącym mleku tak, aby miała konsystencję masy. Pozostawić do zastygnięcia. Rozdrobnić orzechy i wmieszać je do masy. Dodać cukier, wanilię i sól do smaku. Wkładać dżem na ciastka, następnie nakryć go masą. Można dekorować ciastka gotowymi ozdobami lub różnymi kremami.

    Kulasa ze spyrką - jedna z najstarszych pienińskich potraw!
        A kiedy znudzi się Wam jedzenie serwowane przez Mc'Donalds'a, KFC czy inne tego typu zakłady z fast foodami, sięgnijcie po przepis, który przywróci Wam smak i ochotę na dobre jedzenie!
    Składniki: litr wrzącej i osolonej do smaku wody, szklanka razowej mąki grubo zmielonej [najlepiej na żarnach], omasta ze spyrki [np. wędzonego boczku pokrojonego w kostkę i przysmażonego na patelni].
    Sposób przygotowania: do osolnej, wrzącej wody wsypywać powoli mąkę, przeciw zbryleniu firlać ją mątwicą [rozmiksować]. Następnie rozciągnąć [wylać] na talerz i polać spyrką [omastą ze skwarków].
    Spożywajcie z Panem Jezusem, jo Wom tam nie ruse!
     Smacznego!

    Źróło:wsercupienin.czwartawladza.edu.pl

    Moozg - Najlepsze z Panoramio



    Widok na Tatry z Wysokiego Wierchu  

    Przełom Białki

    Dol. Kościeliska - widok z Kir

     Srtona Internetowa Autora Zdjęć

     Żródło: Panoramio.com

    Międzynarodowy Festiwal Huculski „Słowiańska Atlantyda”

    17 marca - 22 Października 2011r.

    Międzynarodowy Festiwal Huculski „Słowiańska Atlantyda”  potrwa od marca do października 2011 r. Został zorganizowany w 40 rocznicę śmierci Stanisława Vincenza, który traktował Huculszczyznę jak tytułową „Słowiańską Atlantydę”. Mówił o niej, że słowiański szczep Hucułów jest jednym z najstarszych źródeł europejskiej kultury.
    Głównym organizatorem Festiwalu w Polsce jest Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie oraz Towarzystwo Huculszczyzna na Ukrainie.
    Program imprez w ramach Festiwalu jest niezwykle bogaty. Odbędą się liczne wystawy, koncerty, maratony filmowe, konferencje, panele dyskusyjne, warsztaty artystyczne upowszechniające wiedzę o Stanisławie Vincenzie oraz promujące Huculszczyznę.


     
      Program dla Rabki Zdroju:

    Szlaki Beskidu Śląskiego





    czerwony Szlaki koloru czerwonego:

    czerwnyUstroń Centrum - Schronisko na Równicy 1.30h (1h) Schronisko na Równicy - Ustroń Polana 1h (1.30h) Ustroń Polana - Wielka Czantoria 2h (1h) Wielka Czantoria - Przełęcz Beskidek 0,45 h (1.15 h) Przełęcz Beskidek - Wielki Stożek 2h (1.45h) Wielki Stożek - Przełęcz Kubalonka 2h (2.15h) Przełęcz Kubalonka - Przysłop 2.15h (2h) Przysłop - Barania Góra 1h (0,45h) Barania Góra - Magurka Wiślańska 1h (1h) Magurka Wiślańska - Magurka Radziechowska 0.30h (0.30 h) Magurka Radziechowska - Węgierska Górka 2.30 h (3.20 h)


    czerwnyJasienica - Jaworze Nałęże 1.15 h (1.10 h) Jaworze Nałęże - schronisko na Błotnym 2h (1,40 h)


    czerwnyOlszówka Dolna - schronisko pod Dębowcem 1h (0.55h) schronisko pod Dębowcem - schronisko na Szyndzielni 1.40h (1.15h) schronisko na Szyndzielni - Siodło pod Klimczokiem 0.45 h (0.45h) Siodło pod Klimczokiem - Przełęcz Karkoszczonka 0,35h (0,50h) Przełęcz Karkoszczonka - Przełęcz Salmopolska 3h (2.30h) Przełęcz Salmopolska - Malinowska Skała 1,15h (1h)


    czerwnyBłonia Mikuszowickie - Bystra 1.30h (1.15h) Bystra - Schronisko pod Klimczokiem 2h (1.30h)


    czerwnyBuczkowice - Skrzyżowanie szlaków pod Skrzycznym 2.30h (1.50h)


    żółty Szlaki koloru żółtego: 
     
    zólty Ustroń - Mala Czantoria 2.00h (1.30h)


    zóltyWisla Dziechcinka - Wielki Stozek 2.30h (1.45h) Wielki Stozek - Jasnowice 2.45h (3.30h) Jasnowice - Jaworzynka-Trzycatek 1h (1h) Jaworzynka-Trzycatek - Przejscie graniczne Jaworzynka/Hrcava 0.15h (0.15h)


    zóltyWisla Glebce - Przelecz Szarcula 1.30h (1.15h) Przelecz Szarcula - Istebna Zaolzie 1.40h (2.00h) Istebna Zaolzie - Rupienka 1.20h (1.10h)


    zóltySkoczów - Schronisko na Równicy 3.45h (3.15h)


    zóltyWisla Uzdrowisko - Trzy Kopce 1.30h (1.00h) Trzy Kopce - Przelecz Salmopolska 1.30h (1.30h) Przelecz Salmopolska - Szczyrk Salmopol 0.50h (1.10h)


    zóltyWisla Nowa Osada - Gawlasi 2.45h (2.00h)


    zóltyOrlowa - Brenna Lesnica 1.15h (1.30h) Brenna Lesnica - grzbiet Starego Gronia 0.45h (0.30h)


    zóltyBrenna Bukowa - Przelecz Karkoszczonka 0.45h (0.30h) Przelecz Karkoszczonka - Szczyrk Centrum 0.45h (1.00h)


    zóltyJaworze - Schronisko na Blotnym 2.00h (1.30h) Schronisko na Blotnym - Klimczok 1.30h (1.10h) Klimczok - Schronisko na Szyndzielni 0.45h (1h) Schronisko na Szyndzielni - Przelecz Kolowrót 0.25h (0.45h) Przelecz Kolowrót - Olszówka Dolna 1.15h (2.15h)


    zóltyWapienica Górna - Hala Kamienicka 1.45h (1.00h)


    zóltyOstre - Malinowska Skala 2.30h (1.45h)


    zóltyKamesznica - Karolówka 1.30h (1.00h)
     

    zielonySzlaki koloru zielonego:

    zielonyUstroń Polana - Orlowa 1.30h (1.00h) Orlowa - Wisla Oblaziec 1.20h (1.45h)


    zielonySmerekowiec - Wisla Nowa Osada 1.00h (1.20h) Wisla Nowa Osada - Przel. Kubalonka 1.15h (1.00h) Przel. Kubalonka - Wisla Glebce 0.45h (1h) Wisla Glebce - Wielki Stozek 0.15h (0.15h) Wielki Stozek - Istebna Tartak 1.45h (2.15h) Istebna Tartak - Przyslop 2.45h (2h) Przyslop - Barania Góra 1.00h (0.45h) Barania Góra - Magurka Wislanska 1.00h (1.00h) Magurka Wislanska - Malinowska Skala 1.15h (1.15h) Malinowska Skala - Skrzyczne 1.30h (1.30h) Skrzyczne - Szczyrk Centrum 1.30h (2.30h) Szczyrk Centrum - Siodlo pod Klimczokiem 2.00h (1.15h) Siodlo pod Klimczokiem - Wilkowice_Bystra(PKP) 2.20h (3.00h)


    zielonyRównica - Brenna 1.20h (1.45h) Brenna - Schronisko na Blotnym 1.40h (1.10h)


    zielonyBrenna Centrum - Stary Gron 1.00h (0.45h) Stary Gron - Brenna Lesnica 0.30h (0.45h)


    zielonyBrenna Lesnica - Trzy Kopce 1.10h (0.50h)


    zielonySkoczów - Przel. Miedzy Lazkiem a Zebrzydka 2.30h (2.10h)


    zielonyOlszówka Górna - Schronisko na Szyndzielni 2.00h (1.30h)


    zielonyOlszówka Dolna - Kozia Górka 1.15h (0.50h)


    zielonySzczyrk Salmopol - Malinów 1.30h (1.00h)


    zielonyOstre - Magurka Radziechowska 2.15h (1.30h)


    zielonyWegierska Górka - Fajkówka 3.00h (2.45h)


    zielonyWisla Gosciejów - Wierch Gosciejów 1.20h (1.00h)


    zielonyWierch Czadeczka - Jaworzyna Trójstyk Granic Polski, Czech i Slowacji 2.00h (2.20h)

     
    niebieskiSzlaki koloru niebieskiego:

    niebieskiWilkowice Bystra (PKP) - Schronisko pod Klimczokiem 2.30h (2.00h) Schronisko pod Klimczokiem - Szczyrk Centrum 1.15h (2.00h) Szczyrk Centrum - Skrzyczne 2.30h (1.30h) Skrzyczne - Ostre 1.30h (2.15h)


    niebieskiWisla Czarne - Barania Góra 2.15h (1.45h) Barania Góra - Przyslop 0.45h (1.00h) Przyslop - Koniaków Koczy Zamek 2.00h (2.30h) Koniaków Koczy Zamek - Zwardon 2.30h (2.15h)


    niebieskiSchronisko na Równicy - Orlowa 1.00h (1.15h) Orlowa - Trzy Kopce 1.15h (1.15h)


    niebieskiUstron Centrum - Wielka Czantoria 2.30h (1.30h)


    niebieskiWisla Uzdrowisko - schronisko pod Wielkim Soszowem 1.45h (1.30h)


    niebieskiWisla Dziechcinka - Salasz Kobyla 2.30h (1.45h)


    niebieskiWisla Glebce - Wielki Stozek 2.30h (1.50h)


    niebieskiGrodziec - zbocze Lazka 2.20h (2.00h)


    niebieskiBrenna Centrum - Kotarz 2.00h (1.30h)


    niebieskiWapienica - Schronisko na Blotnym 2.00h (1.45h)


    niebieskiOlszówka Górna - Przelecz Dylówki 0.40h (0.25h)


    niebieskiSiodlo pod Równia - Przelecz Sipa 0.25h (0.25h)


    niebieskiTrawers Malinowskiej Skaly 0.10h (0.10h)


    niebieskiRadziechowy - Hala Radziechowska 2.15h (1.30h)

     
    czarnySzlaki koloru czarnego: 



    czarnyWisla Jawornik - Przelecz Beskidek 0.45h (0.30h)


    czarnyWidla Glebce - Wisla Nowa Osada 1.15h (1.15h)


    czarnyCzadeczka - Przejscie graniczne Cierne/Jaworzynka 0.15h (0.15h)


    czarnylacznik szlaku czerwonego - Karolówka 0.25h (0.20h)


    czarnyUstron Dobka - Zakrzosek 0.45h (0.30h)


    czarnyWisla Czarne - Dolina Czarnej Wiselki 1.15h (1.00h)


    czarnyBrenna - Grabowa 2.30h (2.00h)


    czarnyBrenna Centrum - osiedle Pod Las 0.25h (0.15h)


    czarnytrawers zachodniego zbocza Klimczoka 0.15h (0.15h)


    czarnySiodlo pod Klimczokiem - Klimczok 0.15h (0.10h)


    czarnyKamesznica - Wierch Wiselka 3.00h (2.00h)


    Stary Sącz

    Pierwsza wzmianka na temat Starego Sącza datowana jest na rok 1257, kiedy to książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy zapisał...