17 lipca 2011

Turystyka i sport w Żywcu

Żywiecczyzna to teren atrakcyjny turystycznie przez cały rok i dobrze zagospodarowany pod względem turystycznym. Tutaj w Kotlinie Żywieckiej stoki otaczających tę kotlinę Beskidów "schodzą" w kierunku Jeziora Żywieckiego, więc turysta "ma pod ręką" i góry i wodę. Tutaj też leży miasto Żywiec, które może być (gł. dla osób uzależnionych od życia w mieście) doskonałą bazą wypadową na turystyczne wędrówki. Ale tylko od upodobań potencjalnego turysty i zasobności jego portfela zależy, gdzie będzie on szukał noclegu. Może zdecydować się na hotel, pensjonat, prywatne kwatery, kemping nad J. Żywieckim lub schronisko górskie (w Żywcu na ul. Słonki 4 znajduje się Szkolne Schronisko młodzieżowe kat. I PTSM). Same Beskidy otaczające Kotlinę Żywiecką to jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce. Bogactwo górskich krajobrazów (min. widoczna z wyższych szczytów panorama Tatr, słoneczne hale, duże połacie lasów i czyste potoki) oraz lepiej niż w innych rejonach zachowana pierwotna karpacka przyroda, oraz Żywiecki Park Krajobrazowy to główne bogactwo przyrodniczo - estetyczne regionu. Ale nie brak tu i zabytków kultury materialnej, a bogaty folklor, żywa wciąż sztuka ludowa i przychylność mieszkańców są kolejnymi atutami na spędzenie tu wolnego czasu. Sieć dróg na Żywiecczyźnie jest dobrze rozwinięta, a przyzwoita ilość połączeń autobusowych i linia kolejowa z Żywca w kierunkach: Zwardoń, Sucha Beskidzka i Bielsko Biała sprawiają, że bez większego trudu można dotrzeć do punktów wyjściowych szlaków turystycznych. Sieć znakowanych szlaków turystycznych jest gęsta i dobrze utrzymana, a podszczytowe schroniska pełnią funkcję baz kulinarnych i noclegowych. Żywiecczyzna to teren atrakcyjny turystycznie cały rok. W sezonie letnim można tu urządzać wędrówki górskie, wypoczywać nad rzekami lub J. Żywieckim (plażowanie, łowienie ryb, żeglowanie, uprawianie kajakarstwa górskiego (Soła, Koszarawa), latać szybowcem (lotniarstwo i szybownictwo na górze Żar), jeździć konno lub rowerem po wyznaczonych szlakach rowerowych. Można też wzbogacać się duchowo i poznawać bogatą tradycję i kulturę regionu. W sezonie zimowym dobre warunki śniegowe sprzyjają uprawianiu narciarstwa. Funkcjonujące wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe - zarówno przy schroniskach górskich jak i w miejscowościach (tu także baza noclegowa) oraz sporo znakowanych szlaków turystycznych nadających się na wędrówki narciarskie - powoduje, że warto tu spędzać zimowe urlopy. Uruchomienie przejść granicznych do Słowacji (w Zwardoniu i pod Korbielowem na przełęczy Glinne) podniosło jeszcze atrakcyjność turystyczną tego regionu. Szanowny potencjalny Turysto - aby zachęcić Cię do wędrówki po Żywiecczyźnie i aktywnego spędzania czasu w tym rejonie Polski spróbujemy pokazać Ci choć w części piękno naszej Żywieckiej Ziemi. To jednak jest tylko namiastka tego, czego możesz doświadczyć tu na miejscu - wędrując górskimi szlakami, nawiązując bezpośredni kontakt z przyrodą, mieszkańcami tej ziemi, a może i folklorem.


Ze względu na swe niezwykłe położenie u podnóża górskich szczytów, a zarazem nad brzegiem rozległego jeziora, okolice Żywca stanowią wymarzone miejsce do uprawiania turystyki i zażywania wypoczynku. Żywiec to miasto zaliczane do najwspanialszych ośrodków 86 tego typu w Polsce. Pobliskie Jezioro Żywieckie stanowi prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych, a bliskość ośrodków sportów zimowych, takich jak Korbielów, Zwardoń czy Szczyrk, wyposażonych w liczne wyciągi, przyciąga zimą rzesze narciarzy. Wspaniała, nieskazitelna przyroda Beskidów daje turystom nieograniczone możliwości odbywania górskich wędrówek.

Z Żywca prowadzą trzy szlaki górskie: żółty przez Oczków i Kościelec (795 m n.p.m.) w pasmo Beskidu Małego; inny - również żółty z Żywca przez Grojec (612 m n.p.m.) w okolice Browaru, niebieski z Żywca przez Trzebinię, Tokarkę (530 m n.p.m.), Sopotnię Małą na Romankę (1366 m n.p.m.) z dalszymi możliwościami wycieczek w Beskid Żywiecki. Ponadto przez samo miasto i jego okolice biegną dwa szlaki nizinne: "Szlak Wyzwolenia Żywca" i "Szlak Najazdu Szwedzkiego".
Duża tafla Jeziora Żywieckiego, sprzyjające wiatry, dostateczna baza żywieniowo-noclegowa przyciągają wielbicieli żeglarstwa i windsurfingu.

Na zwolenników czynnego wypoczynku czekają w Żywcu:
baseny, w tym jeden kryty, hale sportowe, korty tenisowe, kręgielnia i boiska do gry w boules. Działają tu liczne kluby sportowe między innymi: łuczniczy, triathlonowy, kolarski, kajakowy, karate, jeździecki oraz windsurfingowy. Sezon narciarski zaczyna się nad Sołą w listopadzie i trwa do końca kwietnia. W mieście działają dwa wyciągi orczykowe na stokach góry Grojec.

Żywiec urzeka i każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie, zarówno wczasowicze, jak i narciarze, żeglarze, wodniacy, lotniarze, wędkarze, a także miłośnicy zabytków i turystyki zmotoryzowanej. Kto chociaż raz zawita w te urokliwe strony, gdzie góry spotykają się z "morzem", z pewnością będzie chciał tu powrócić.

Ważniejsze cykliczne imprezy sportowo - rekreacyjne:
Mistrzostwa Miasta Żywca w slalomie gigancie-organizator MOSiR,
Bieg o Puchar Burmistrza Miasta Żywca - organizator MOSiR,
Mistrzostwa Miasta Żywca w tenisie stołowym- organizator MOSiR,
Mistrzostwa Polski w Triathlonie- organizator MOSiR,
Zawody Narciarskie o Puchar Pilska - organizator PTTK,
Ogólnopolski Turniej Bokserski o Ciupagę Góralską - organizator K.S. Czarni-Góral,
Ogólnopolski Turniej Bokserski o Kapelusz Góralski - organizator K.S. Czarni-Góral.


Biuro Informacji Turystycznej...szczegóły


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Stary Sącz

Pierwsza wzmianka na temat Starego Sącza datowana jest na rok 1257, kiedy to książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy zapisał...