11 lipca 2011

Krajobraz Beskidu Sądeckiego - Popradzki Park Krajobrazowy

Walory przyrodnicze Beskidu Sądeckiego, chęć zachowania oraz ochrony terenów leśnych
i rezerwatów z bogatym światem roślinno-zwierzęcym były przyczyną utworzenia w 1987 roku Popradzkiego Parku Krajobrazowego.



Należy on pod względem obszaru do największych parków krajobrazowych w kraju. Jego powierzchnia wynosi blisko 80 tysięcy hektarów, a największą część jego powierzchni stanowią atrakcyjne przyrodniczo i widokowo tereny leśne. Ponieważ na terenie Parku niektóre szczyty górskie przekraczają wsyokość 1200 m n.p.m. mamy tutaj przegląd pięter roślinnych od pól, łąk i lasow mieszanych w części podgórskiej, przez regiel dolny (uprawy rolne i pastwiska, lasy jodłowo-bukowe) po regiel górny z dominującą powierzchnią zajmowaną przez naturalne lasy świerkowe. Szata roślinna Parku liczyc m.in. ponad 1000 gatunków kwiatów, tj. połowę występujących w Polsce . Rosną tutaj też gatunki alpejskie jak: kuklik górski, pięciornik złoty, fiołek dwukwiatowy, widłak alpejski, macierzanka polna oraz gatunki subalpejskie: miłosna górska, omieg górski, jaskier platanolostny i inne. Szczególna osobliwość botaniczna to zarośla kserotermiczne występujące na nasłonecznionych i zacisznych stokach do wysokości 600 m n.p.m. Fauna Parku prezentuje się nadzwyczajnie bogato. Żyją tu: wilk, niedźwiedź, ryś, żbik, wydra, jeleniowate, dzik, puchacz, bocian czarny, gluszec, cietrzew i jarzabek; pojawia się czasem orzeł Występują prawie wszystkie gatunki płazów i gadów. Bogaty jest świat owadów a szczególnie ciekawe motyle to rusałki, perłowce, paź krolowej oraz witeź żeglarz. Poza przyrodniczymi walorami Popradzkiego Parku Krajobrazowego o jego dużej atrakcyjności decydują zabytki kultury materialnej oraz tradycje folklorystyczne terenu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Stary Sącz

Pierwsza wzmianka na temat Starego Sącza datowana jest na rok 1257, kiedy to książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy zapisał...